11. prosince 2014

Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.38-45)

Titul „zakladatel-áčárja,“ jak jej používá Nišikánt Sanjál, je omezen na tyto čtyři významné historické osobnosti, které se jinak běžně označují jako „sampradája-áčárjové“.17 „Zakladatel-áčárja“ bylo jejich zvláštní označení. V tomto světle je pochopitelné, že Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí Thákura sám tento titul nepoužíval. V důsledku toho není snadné nalézt na stránkách časopisu Harmonist slova „zakladatel áčárja“ uvedená nenápadným, ale přesto důvěrným způsobem, aby odkazovala na prezidenta instituce Gaudíja Mathu samotného. Tento výraz je uveden v důležitém článku s názvem „Gaudíja Math“, který byl vytištěn ve třech částech počínaje říjnovým vydáním Harmonistu v roce 1930. Jeho uveřejnění tak překrylo listopadovou slavnostní inauguraci právě dokončeného palácového chrámu nazývaného „Šrí Gaudíja Math“ na Bág-bazaru v Kalkatě. Název článku se zvláště vztahuje na tuto instituci v její nově objevené záři. První instalace „Gaudíja Mathu“ tvoří hlavní příspěvek říjnového vydání a titulní strana nese fotografii velmi váženého Džagabandhu Bhakti Randžana19 , který finacoval a řídil výstavbu chrámu. Tento článekHarmonistu neuvádí autora, což byla praxe dodávající takovýmto příspěvkům známku silné redakční podpory (ne-li přímého autorství).20 Při oslavě významného kroku Misie směrem ke světovému kázání Harmonist také využívá příležitosti zevrubně vysvětlit duchovní (a do určité míry esoterickou) strukturu a funkci své rozšiřující se organizace. „Gaudíja Math“ představuje autoritativní esej o gaudíja vaišnavské eklezilogii.21

7. listopadu 2014

Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.32-38)

Realizace dává áčárjovi „specifické prostředky k šíření duchovního hnutí“.

Áčárja poté mistrně ovládá prostředky, jak do své blízkosti přivést vnímavé studenty (upaníti) a tím jim vnuknout svého vlastního ducha a oživit je jím, posílit je svým poznáním a realizací. Stanou se jeho osobními zástupci, tedy těmi, kteří mohou, v základním slova smyslu, znovu zcela předat áčárju ostatním.

Zakladatel-áčárja“ – tato anglicko-sanskrtská složenina je specifický termín, který Šríla Prabhupáda nařídil, aby označoval jeho postavení ve vztahu k ISKCONu. Viděli jsme, že v této souvislosti Prabhupáda posuzoval titul „áčárja“ použitý samostatně nejen jako nedostatečný, ale dokonce jako urážlivý. Přesto víme, že samotné slovo „áčárja“ se tradičně používá jako čestný titul pro významného vůdce duchovní společnosti. Takto musíme usuzovat, že tomu, kdo nosí titul „Zakladatel-áčárja“, bylo uděleno závažnější pověření, pověření, které vyžaduje zvláštní uznání.

Šríla Prabhupáda je prvním áčárjou v naší posloupnosti, který přijal (a navíc na něm trval) tento formální titul. I když by se dalo očekávat, že Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí Thákura byl formálně označován tímto titulem, tato praxe nebyla zaznamenána.9

Brahma muhúrta - čas vstávání z postele

"Čas brzy ráno, jednu a půl hodiny před východem Slunce, se nazývá brahma-muhurta. Během této brahma-muhurty jsou doporučovány duchovní aktivity. Duchovní činnosti vykonávané časně ráno mají větší účinek, než v kteroukoli jinou denní dobu."[Bhágavata Purána, 3.20.46, význam od A.Č. Bhaktivédanty Svámího]

Byl to Benjamin Franklin, kdo v knize Poor Richard's Almanack napsal: "Brzké uléhání a časné vstávání učiní člověka zdravým, bohatým a moudrým." (v originále je to říkanka: "Early to bed and early to rise, makes a man healthy, wealthy and wise", obdoba českého "Ranní ptáče dál doskáče" – pozn. překl.). 
Toto přísloví má hodně hluboký význam.

4. listopadu 2014

Uctívání Šrímatí Tulasí-déví

"Každý domov, kde roste Tulasí, je poutním místem a nemohou tam vstoupit žádné nemoci ani poslové Yamy, Boha smrti."
Skandapurána 2, 4, 8, 13 Padmapurána Uttarakhanda

"Všude, kam vítr zanese vůni Tulasí, je pročištěna atmosféra a všechna zvířata jsou tam osvobozena od nízkých sklonů."
Padmapurána, Uttarakhanda

"Višnu, Pán Tří světů, přebývá ve vesnici či domě, kde je pěstována Tulasí. V takovém domě nikdo netrpí pohromami jako je chudoba, nemoci či odloučení od svých blízkých."
Padmapurána, Uttarakhanda, 6-24-31-32

10. října 2014

Šríla Prabhupáda: "O propagandě proti zabíjení zvířat"

19.11.1968, v dopise Rajarámovi:

Co se týče propagandy proti zabíjení zvířat v BTG (časopis Back to Godhead - Zpátky k Bohu). Prosím, netiskněte v BTG žádný obrázek toho, jak je zabíjena kráva. To znečistí celou atmosféru. Nemáme za úkol hýbat ničími city proti zabíjení zvířat, nejsme Buddhisti ani Džainisti, jejichž hlavní propaganda je protí zabíjení zvířat. Dokonce i takzvaní vegetariáni, kteří nepříjímají Krišnovo prasádam, jsou stejně hříšní jako nevegetariáni. Naše propaganda je jiná, učinit lidi vědomé si Krišny, čímž budou automaticky soucitní a proti jakémukoli druhu vraždění zvířat. Podle Šrímad Bhágavatamu jedna živá bytost využívá života dalších živých bytostí, ať už je to vegetarián nebo nevegetarián. Ale my nejsme ani jedním z nich.

Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.27-31 )

Postavení Šríly Prabhupády
Text s komentáři
Prabhupáda jako zakladatel-áčárja ISKCONu

Šríla Prabhupáda projevil velký zájem, aby jeho postavení zakladatele-áčárji ISKCONu bylo vždy zřetelně rozpoznatelné. Požadoval, aby bylo na obalu a titulní straně každé jeho knihy uvedeno jeho plné jméno „Jeho Božská Milost A. Č. Bhaktivedánta Svámí Prabhupáda“ a bezprostředně pod ním stálo „zakladatel-áčárja Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny“. Nařídil také, aby „zakladatel-áčárja: Jeho Božská Milost A. Č. Bhaktivedánta Svámí Prabhupáda“ stálo ihned pod „Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny“ na všech oficiálních dokumentech ISKCONu, hlavičkových papírech, publikacích a logu. Těmito a dalšími způsoby je třeba vždy ctít zvláštní, důvěrné spojení Šríly Prabhupády s ISKCONem.

Písnička: "Krišnovi oddaní"

(alternativní text písničky "Šrouby a matice" (Mandrage), složil: Priya-kírti dás, kontakt: vandeham"at"gmail.com).

Napsal jsem alternativní text na "Šrouby a Matice" (Mandrage) a hledám někoho, kdo by mi to nahrál a nazpíval. Děkuji předem...
Podotýkám, že to je můj první text. Omlouvám se za veškeré nedostatky. Budu vděčný za vaše komenty - povzbudivé, i ty negativní. Díky.

P.S.: Kluci z Mandrage mi to již okomentovali:
"No to teda musíme říct, že alternativních textů dostáváme spoustu, ale tohle je první s Kršna tématikou. Muselo to dát fůru práce, klobouk dolů... Moc děkujeme, pište dál a mějte se hezky!"

Vyhlašuji konkurz o nejlepší nahrávku této cover verze. Případným zájemcům mohu poskytnout akordy, noty... Interprety samozřejmě odměním. Děkuji!!!


Krišnovi oddaní

(1)
Když srdce čisté není,
ono to bolí,
každého z nás,
to dobře znáš.

2. října 2014

Útočiště v ISKCONu a vaišnava sanga

část z přednášky Suhotry Svámího
ŠB.
7.10.13, NJNK Německo, 21. 5. 1997
Ano. Toto je jediná medicína. Naše jediná naděje je útočiště u oddaných Pána a to je důvod, proč je ISKCON tak jedinečný. Toto hnutí je výjimečné. Prabhupáda říkával, že tak jako v dobách britské říše Angličané říkávali: „Anglie, se všemi tvými chybami, miluji tě!" Podobný by měl být náš postoj vůči ISKCONu.
V naší společnosti můžeme vidět spoustu chyb, ale v konečném smyslu je vaišnava sanga naší jedinou nadějí. A to je to, co toto hnutí poskytuje, velice silně, velice čistě, dokonce i v dnešní době. Kdyby v tomto hnutí neexistovali nějací čistí oddaní, nemohlo by se šířit a dávno by již zaniklo. Nikdy nezapomenu na to, jak jsem poprvé přijel do Německa a Bhaktivaibhava Mahárádža, v té době ještě Avinasčandra Prabhu — jenž je velice moudrý oddaný — řekl výrok, který na mě velice zapůsobil. Bylo to na konci 70-tých let, kdy jsem ho poprvé potkal. Během rozhovoru jsme diskutovali o různých zemích v Evropě a on mluvil také o Itálii, protože ta je slavná tím, že neustále mění vládu. Nedávno dokonce dali každého člena parlamentu, každého soudce, do vězení. A to pokračuje již mnoho let. Stále je rozruch v italské vládě. A Avinasčandra Prabhu prohlásil: „Ale přesto italská vláda stále existuje. To znamená, že je velice silná.“ Nikdy jsem o tom takto nepřemýšlel a myslím si, že je to skutečně moudré.

24. září 2014

Jak slaví narozeniny oddaní Krišny?

  Žijeme ve světě, kde lidé mají ve zvyku slavit své narozeniny a svátky. Všichni to známe - lidé se sejdou, oslavenec je středem pozornosti, všichni mu gratulují, dávají dárky a on je na oplátku pohostí jídlem a pitím. Společenská a kulturní úroveň těchto oslav se liší podle úrovně a kvality životního stylu, který lidé žijí. Málokdo si však dokáže představit tyto oslavy bez pití alkoholu, jedení masa a jiných materiálních "zvyklostí".

  Jak se k tomu staví oddaní Krišny? Slaví také své narozeniny či svátky?

9. září 2014

Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (Obsah)

Poznámka od výkonného výboru GBC
Předmluva
Úvod
Text
Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.27-31)
Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.32-38)
Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.38-45)
Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.45-51)
Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.52-61)
Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (text s komentáři str.61-67)

(Další části budou postupně doplňovány, až se přeloží a zeditují. Děkuji za pochopení.)

------
Anglický originál je ke stažení zde:
Srila Prabhupada - The Founder-Acarya of ISKCON 





Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (Úvod)

Dílo, které máte v rukou – nebo na monitoru – vám nabízí zralé ovoce intenzivního, rozvětveného projektu strategického plánování, který řídící rada ISKCONu zahájila v roce 2006. Tato pokračující snaha dala dohromady mnoho oddaných z celého světa, aby se zabývali systematickým plánováním a rozvojem, aby realizovali vzkvétající budoucnost hnutí Šríly Prabhupády. Nakonec jsme se zaměřili na posílení celé naší organizace, na každého jejího člena, na všechny její různorodé jednotky, na každou její řídící a vedoucí autoritu, aby všichni pracovali jednotně v rámci efektivní spolupráce, aby uskutečnili touhy Šríly Prabhupády a Šrí Čaitanji Maháprabhua. Od začátku všichni pochopili, že jedním specifickým prvkem nezbytným k dosažení tohoto cíle je, jak se obvykle říká, „udržet Šrílu Prabhupádu ve středu.“

Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (Předmluva)

Šríla Prabhupáda byl nepochybně osobností, kterou poslal Šrí Čaitanja Maháprabhu, aby naplnil svou předpověď: „Inkarnoval jsem se, abych zahájil sankírtanové hnutí. Osvobodím všechny pokleslé duše tohoto světa... Sankírtanové hnutí zpívání Mého jména se bude šířit po celém světě v každém městě a v každé vesnici (Čaitanja Bhágavata, Antja 4. 120, 126).

Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (Poznámka od Výkonného výboru GBC)

Poznámka výkonného výboru řídící rady ISKCONu

Toto dílo, Šríla Prabhupáda: Zakladatel-áčárja ISKCONu, jehož autorem je Ravíndra Svarúpa dás, je oficiálně schváleno řídící radou ISKCONu (GBC).
   GBC žádá všechny oddané a přátele ISKCONu, aby této práci věnovali náležitou pozornost. Tím se rozšíří naše kolektivní porozumění a uznání postavení Šríly Prabhupády a jeho jedinečné role v Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny.
   Šríla Prabhupáda nám nepřinesl jen poselství Pána Čaitanji a Pána Krišny. I když to je samo o sobě slavný úkol, Šríla Prabhupáda, jako náš zakladatel-áčárja, vytvořil samotnou podstatu, funkci a vizi ISKCONu jako globální komunity zaměřené na „zduchovnění celé lidské společnosti“.
   Role Šríly Prabhupády, jak budete číst, pokračuje. Jeho přítomnost je vnímána v životě každého oddaného ISKCONu dnes a v životě oddaných mnoho staletí do budoucna.
Pochopení toho, jak se Šríla Prabhupáda nachází ve středu našich životů a naší společnosti a vědět, jak ho v této zásadní roli udržet, je smyslem tohoto textu. Jak Bhakti Čaru Svámí píše v předmluvě: „Tato kniha není určena pro běžné čtení, ale k realizaci.“

Výkonný výbor GBC
prosinec, 2013.

5. září 2014

Áčamana - obřadná očista těla vodou

Ve Śrīmad-Bhāgavatamu (10.6.21) je řečeno:
Gopī nejprve provedly ācaman, při němž vysrkly vodu z pravé ruky. Očistily svá těla a ruce nyāsa-mantrou a pak tutéž mantru umístily na tělo dítěte.“
Ācamana, neboli „srkání vody“, je způsob očisty. Ponoření těla do vody přináší jak fyzickou tak subtilní očistu. Přijímání vody posvěcené mantrami do těla skrze srkání přináší jemnou (subtilní) a duchovní čistotu. Ācaman je předepsaný, když je očista nutná, ale není možné se vykoupat.
Obecný proces ācamanu je následující: Posadit se na āsan, vzít si do pravé ruky vodu, dívat se na vodu v pravé dlani, zpívat mantru přímo do té vody a pak vodu vysrknout. Poté, až odrecitujete více manter, očistíte své smysly dotykem různých částí horní poloviny těla. Základní postup je stejný u všech druhů ācamanů. Odlišnosti spočívají v recitovaných mantrách u srkání vody. Existují védské, purāṇské, śaivitské, tantrické a vaiṣṇavské ācamany.

25. srpna 2014

The Hare Krishna Children Camp 2014

July 11 – 18, Simhachalam, Germany.

   "Hare Krishna Hare Rama little nice souls, welcome to the camp for little vaishnavas."

With this traditional camp anthem began already the 13th year of the Hare Krishna Children Camp at the German Simhachalam farm. This year record-breaking 80 Czech, Slovak, German and Irish children and their parents have attended.

26. července 2014

Náboženství a jídlo

Tématu "Náboženství a jídlo" je věnováno vydání časopisu Dingir z roku 2005.

Z obsahu:
- Náboženství a jídlo (Ivan O. Štampach)
- Prasádam ako bohoslužba (Miroslava Bryndzová)
- Náboženství a vegetariánství (Jan Šťastný)
a další.

Časopis ke stažení zde.

Kdo jsem? Co vlastně chci? Jaký je smysl života?

poznámky z přednášky HH Smity Krišny Svámího na kulturním programu v Góvindě, Soukenická 27, Praha 1., středa, 9. 7. 2014.

Bhagavad-gítá, taková jaká je: 9. kapitola sloka 7.

- Krišna je jeden, stal se mnoha (eko bahusyam). To „mnoha“ jsme my (duše). Je nás hodně, ale nejsme u moci (Tak jako by to mělo platit podle zákona o demokracii).


24. července 2014

Náš skutečný domov je Vrindávan

poznámky z přednášky HH Kadamby Kánany Svámího na kulturním programu v Góvindě, Soukenická 27, Praha 1., středa, 23. 7. 2014.

(nečetl se žádný verš)

- dovedete si představit místo, kde všichni uctívají a slouží Krišnovi? Lidé, stromy, ptáci, zvířata…Vrindávan je místo, kde i živé bytosti v nižších tělech stromů a zvířat jsou oddaní.

22. července 2014

Dětský Hare Krišna tábor 2014

11. - 18. 7., Simháčalam, Německo.

  "Hare Krišna Hare Ráma milé dušičky, vítáme vás na táboře pro vaišnavíčky…"
Tradiční táborovou hymnou začal, letos již, 13. ročník dětského Hare Krišna tábora na německé farmě Simháčalam. Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních osmdesát dětí a rodičů z Čech, Slovenska, Německa a Irska.


21. července 2014

Rozhovor s HH Bhakti Nitjánandou Svámím

HH Bhakti Nitjánanda Svámí
Farma Krišnův dvůr, sobota 19.7.2014.

Poprvé do Čech zavítal vzácný host, HH Bhakti Nitjánanda Svámí, který nás posvětil svojí společností a strávil s námi několik dní na farmě Krišnův dvůr. Během svého pobytu přednášel z Čaitanja Bhágavaty a vyprávěl nám příběh o vysvobození Džagáje a Madháje. V jeho podání bylo vyprávění velice sladké, s mnoha zajímavými detaily, a všichni jsme se takto po několik dní utápěli v nektaru transcendentálních zábav Gaurángy Maháprabhua. Využil jsem příležitosti a požádal jsem Maharádže o krátký rozhovor.

Priya-kírti dás (Pkd): Jaké jsou vaše první dojmy z návštěvy farmy?

Bhakti Nitjánanda Svámí (BNS): Když jsem přijel a vystoupil z auta, měl jsem pocit, že jsem v Rišikéši na úpatí Himalájí. Rostou zde podobné stromy. Máte zde krásnou okolní přírodu, která láká vyjít si ven s džapou. Krávy, zvířata, zpěv ptáků…Zahlédl jsem, že zde máte dokonce i pávy. Je tady opravdu krásně. Až si člověk musí dávat pozor, aby nás pohled na okolní krásu přírody tak neuchvátil, že to odvede pozornost od zpívání Svatého jména :-)

2. července 2014

NH tábor 2014 - deník s poznámkami z přednášek

Táborový deník s poznámkami z některých přednášek. Autor: Priya-kírti dás.
(Omlouvám se, že je to psáno bez diakritiky a s občasnými chybami, psal jsem to narychlo každý večer na iPadu. Děkuji za pochopení). Ke stažení zde.

6. června 2014

Šríla Prabhupáda - zakladatel-áčárja (Text)

Postavení Šríly Prabhupády

Prabhupáda jako zakladatel-áčárja ISKCONu

Šríla Prabhupáda projevil velký zájem o to, aby jeho postavení zakladatele-áčárji ISKCONu bylo vždy zřetelně rozpoznatelné. Požadoval, aby bylo na obalu a titulní straně každé jeho knihy uvedeno jeho plné jméno „Jeho Božská Milost A. Č. Bhaktivedánta Svámí Prabhupáda“ a bezprostředně pod ním stálo „zakladatel-áčárja Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny“. Nařídil také, aby „Zakladatel-áčárja: Jeho Božská Milost A. Č. Bhaktivedánta Svámí Prabhupáda“ stálo ihned pod „Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny“ na všech oficiálních dokumentech ISKCONu, hlavičkových papírech, publikacích a logu. Těmito a dalšími způsoby je třeba vždy ctít zvláštní, důvěrné spojení Šríly Prabhupády s ISKCONem.